Program warsztatów

Kongres Młodych Dentystów > Program warsztatów

Fotografia stomatologiczna – to proste

dr n. med. Leszek Szalewski
Data: 27 marca 2020 (piątek)
Godzina: 11:00 – 15:30
Cena: 300 zł
Cena dla uczestników kongresu: 90 zł (student) / 200 zł (lekarz)
Fotografia obecna jest w coraz większej ilości dziedzin naszego życia. Fotografujemy naszą rodzinę, zwierzęta, uwieczniamy piękne widoki podczas podróży po całym świecie. Powoli nie wyobrażamy sobie życia bez fotografii.
W stomatologii również coraz częściej posługujemy się fotografią w celu polepszenia komunikacji z pacjentem, technikiem dentystycznym a także między lekarzami. Zdjęcia mogą być wykorzystane jako rejestracja przebiegu leczenia, są przydatne przy diagnostyce. Nie wyobrażamy sobie już publikacji naukowych bez profesjonalnych zdjęć ukazujących omawiane zagadnienie. Zdjęcia mogą posłużyć również w celu promocji swojej kliniki np. na stronach internetowych lub profilach na popularnych portalach społecznościowych. Wyraźne, wysokiej jakości zdjęcia jednoznacznie ukazują każdy przypadek kliniczny.
Na rynku pojawia się wiele modeli aparatów jak również całych zestawów dedykowanych fotografii stomatologicznej. Lekarzom bardzo trudno jest odnaleźć się w gąszczu ofert. Na warsztatach każdy uczestnik będzie miał możliwość wykonać zdjęcia zarówno aparatem typu „lustrzanka” jak i „bezlusterkowcem” dzięki czemu sam będzie mógł do swojego gabinetu wybrać zestaw spełniający jego wymagania.
Celem warsztatów jest nie tylko przekazanie niezbędnej podstawowej wiedzy na temat sposobów wykonywania poprawnych zdjęć wewnątrzustnych, ale także wykorzystanie praktyczne zdobytej wiedzy. Dzięki niewielkim grupom warsztatowym każdy z Uczestników będzie miał możliwość wykonania pełnej fotograficznej dokumentacji wewnątrzustnej pacjenta.

Uczestnicy posiadający swoje aparaty, obiektywy makro i lampy błyskowe proszeni są o przyniesienie swojego sprzętu ze sobą. Pozostałe osoby mogą korzystać ze sprzętu wykładowcy.

Część teoretyczna:
– podstawy fotografii (wyjaśnienie pojęć kadr, ekspozycja, przysłona i wiele innych.)
– dobór sprzętu do fotografii stomatologicznej (pokazanie zalet i wad różnego typu sprzętu fotograficznego)
– dodatkowe akcesoria wykorzystywane w fotografii stomatologicznej i jak je prawidłowo wykorzystać (lusterka, retraktory, kontrastory)
– podstawowe zasady wykonywania fotografii wewnątrzustnejw stomatologii (dobór parametrów wykonywania zdjęć, technika zdjęć, wskazówki jak radzić sobie w trudnych sytuacjach)
– przykłady wykorzystania różnego rodzaju oświetlenia i omówienie jego wpływu na końcowy efekt fotografii

Część praktyczna:
– wykonanie przez każdego uczestnika serii podstawowych fotografii wewnątrzustnych: zwarcie od przodu, pozycja spoczynkowa żuchwy od przodu, powierzchnia żująca zębów górnych i dolnych, zdjęcie boczne strona prawa i lewa (z lusterkiem i bez) za pomocą dwóch zestawów na bazie aparatu DSLR (lustrzanka) oraz bezlusterkowca.
Urodził się 9 kwietnia 1985 roku w Lublinie. W roku 2009 ukończył studia na kierunku lekarsko-dentystycznym I Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Anglojęzycznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Od roku 2011 pracuje na stanowisku asystenta w Zakładzie Protetyki Stomatologicznej UM w Lublinie. W roku 2014 uzyskał tytuł naukowy doktora nauk medycznych za rozprawę na temat wpływu napojów na właściwości mechaniczne materiałów kompozytowych. W 2016 roku zdał państwowy egzamin specjalizacyjny z dziedziny Protetyki Stomatologicznej. W roku 2017 został skarbnikiem Zarządu Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Od 2018 roku jest opiekunem lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii. Jest autorem i współautorem ponad 80 prac naukowych oraz wielu doniesień zjazdowych wygłaszanych na krajowych oraz międzynarodowych konferencjach naukowych. Był uczestnikiem wielu kursów z zakresu protetyki stomatologicznej, stomatologii estetycznej oraz adhezyjnej. Od 2017 roku prowadzi cykl szkoleń z zakresu fotografii stomatologicznej pt. „Fotografia stomatologiczna – to proste”. Z wakacji zawsze przywozi ze sobą zbyt dużą liczbę zdjęć.

F.I.R.M - owa izolacja. Czyli jak wyizolować ząb w każdej sytuacji klinicznej. Podstawowe i zaawansowane techniki izolacji zębów.

lek. dent. Maciej Czerwiński
Data: 27 marca 2020 (piątek)
Godzina: 17:00 – 20:00
Cena: 600 zł
Cena dla uczestników kongresu: 500 zł
Izolacja w różnych sytuacjach klinicznych. Różne techniki zakładania koferdamu, unikanie błędów, inwersja koferdamu, repozycja klamry, zakładanie koferdamu przy różnych klasach ubytków. Dodatkowe techniki doszczelniania koferdamu: Teflon Isolation oraz Teflon Napkin. Metoda doszczelniania formówek Teflon Floss.
Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Od 2009 roku prowadzi własną praktykę stomatologiczną w Toruniu. Od 2013 roku miłośnik stomatologii mikroskopowej. Założyciel grupy i twórca sekwencji Success Stairs. Microscope Dentistry dotyczącej zaawansowanej odbudowy zębów z wykorzystaniem mikroskopu oraz koferdamu. Od 2016 roku aktywny członek grupy Tomorrow Tooth zrzeszającej stomatologów z całego świata. Prowadzi szkolenia w Polsce i za granicą dotyczące sekwencji Success Stairs.

ODBUDOWA BEZPOŚREDNIA W ODCINKU ESTETYCZNYM WG STYLE ITALIANO

mgr Grzegorz Grzegorz
Data: 29 marca 2020 (niedziela)
Godzina: 12:30 – 15:30 (I tura) oraz 16:00 – 19:00 (II tura)
Cena: 300 zł
Cena dla uczestników kongresu: 200 zł
Odbudowa zębów w odcinku przednim stanowi nadal duże wyzwanie dla każdego lekarza praktyka, a ilość czynników wpływających na ostateczny sukces kliniczny jest bardzo duża. W trakcie kursu zostanie zaprezentowana prosta, powtarzalna i przewidywalna, dwuwarstwowa technika odbudowy zębów, która pozwoli na uzyskanie naturalnych efektów estetycznych przy każdej wizycie. Używając tylko dwóch odcieni materiału kompozytowego oraz specjalnie dobranej „metody doboru koloru” nauczysz się jak pracować dobrze, szybko i osiągać przewidywalny rezultat. Warsztaty te dedykujemy, każdemu kto chce się nauczyć prostego sposobu tworzenia pięknych, naturalnych i powtarzalnych wypełnień. Po części wprowadzającej oraz pokazie pod kamerą, każdy z uczestników będzie pracował na samodzielnym stanowisku fantomowym wyposażonym w niezbędne materiały, narzędzia i akcesoria.

Program
Część teoretyczna: Filozofia Style Italiano • Przepisy Style Italiano • Idealna proporcja Style Italiano
Pokaz pod kamerą: Odbudowa kl. IV wg Style Italiano oraz wykonanie kolornika
Praca na fantomach: Odbudowa kl. IV wg Style Italiano
• izolacja pola operacyjnego
• pobranie indeksu silikonowego
• odbudowa klasy IV wg Style Italiano – tricks & tips
• procedury opracowania i polerowania – tricks & tips
Jako Regional Scientific Affairs & Education Leader odpowiedzialny za rozwój naukowy zespołu 3M OralCare, ścisłą współpracę z krajowymi i międzynarodowymi opinion liderami oraz uniwersytetami medycznymi. Od 13 lat związany z działem stomatologicznym 3M Oral Care posiada doświadczenie w zakresie materiałów i procedur stomatologicznych. Organizator i twórca licznych wykładów i warsztatów praktycznych dla lekarzy dentystów, poświęconych zagadnieniom z zakresu stomatologii zachowawczej, protetyki oraz znieczuleń. Współorganizator największych konferencji naukowych w Polsce oraz współtwórca międzynarodowej konferencji 3M Oral Care Masterclass Conference. W swoim dorobku ma poprowadzenie ponad 500 warsztatów praktycznych, seminariów i wykładów na terenie całego kraju. Od 2017 roku certyfikowany trener Style Italiano i twórca ponad 50 kursów praktycznych Style Italiano.

NeoSpectra - licencja na wypełnianie warsztat teoretyczny

lek. stom. Michał Snoch
Data: 29 marca 2020 (niedziela)
Godzina: 9:00 – 11:30
Warsztaty bezpłatne tylko dla uczestników kongresu.
Podczas wykładu omówione zostaną nowoczesne procedury kliniczne z zakresu stomatologii estetycznej z wykorzystaniem formówek częściowych Palodent V3 oraz materiałów kompozytowych bazujących na technologii Spheretec.
Certyfikowany wykładowca firmy Dentsply Sirona w zakresie stomatologii zachowawczej i endodoncji. Ukończył studia na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Praktykuje od ponad 10 lat. Jest właścicielem własnego gabinetu stomatologicznego.
Naukowo realizuje się w Sekcji Bólu Ustno-Twarzowego Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, w pracy dla Instytutu Spear’a oraz Spear Study Club Polska.
Lubi muzykę, fotografię i bieganie.

Funkcjonalne planowanie wypełnień bezpośrednich w odcinkach bocznych. Estetyczne i trwałe.

lek. stom. Michał Snoch
Data: 29 marca 2020 (niedziela)
Godzina: 12:30 – 15:30 (I tura) oraz 16:00 – 19:00 (II tura)
Warsztaty bezpłatne tylko dla uczestników kongresu.
AGENDA
1. Diagnostyka ubytków II klasy:
• zdjęcia skrzydłowo zwarciowe, detektor próchnicy, izolacja
2. Preparacja adhezyjna
3. Procedury adhezyjne
4. Techniki aplikacyjne
• prawidłowa odbudowa punktów stycznych – rekonstrukcja ścian interproksymalnych
• techniki modelowania kompozytu
• modelowanie powierzchni okluzyjnych – rozkład punktów kontaktu
5. Polerowanie – minimalne opracowanie, maksymalny efekt
6. Przypadki kliniczne okiem Eksperta
7. Ćwiczenia praktyczne na modelach
Certyfikowany wykładowca firmy Dentsply Sirona w zakresie stomatologii zachowawczej i endodoncji. Ukończył studia na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Praktykuje od ponad 10 lat. Jest właścicielem własnego gabinetu stomatologicznego.
Naukowo realizuje się w Sekcji Bólu Ustno-Twarzowego Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, w pracy dla Instytutu Spear’a oraz Spear Study Club Polska.
Lubi muzykę, fotografię i bieganie.

ekstrakcje zębów

lek. dent. Przemysław Stankowski
Data: 29 marca 2020 (niedziela)
Godzina: 10:00 – 12:00
Warsztaty bezpłatne tylko dla uczestników kongresu.
Ekstrakcje zębów, to jeden z najczęstszych zabiegów w gabinecie stomatologicznym. Jest to zabieg, którego przebieg ma w bardzo dużym stopniu wpływ na wizerunek gabinetu w oczach pacjenta. Delikatne i maksymalnie bezbolesne wykonanie zabiegu zależy od techniki wykonania oraz użytych narzędzi.

Dowiesz się, jakich narzędzi używać przy ekstrakcji zębów. Poznasz sposoby usuwania zębów, tak aby nie było to traumatycznym przeżyciem, zarówno dla lekarza, jak i dla pacjenta. Podczas warsztatu zostaną omówione i pokazane konkretne przypadki ekstrakcji. Dowiesz się, jak poradzić sobie w sytuacjach, kiedy nie wszystko idzie tak, jak sobie to wcześniej zaplanowaliśmy. Przedstawione również zostaną przypadki zabiegów, w których ekstrakcja została połączona z innymi zabiegami.
Ukończył studia na Pomorskiej Akademii Medycznej w 2000 roku. Swoją edukację kontynuował w renomowanych zagranicznych ośrodkach naukowych w USA, m. in. ukończył Master Program in Implant Dentistry na Uniwersytecie w Los Angeles.

Jest ekspertem w zakresie periodontologii i chirurgii dentystycznej, a swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z innymi stomatologami prowadząc szkolenia praktyczne.

Zarządzał pierwszym polskim klubem ITI Study Club, będącego częścią prestiżowego Międzynarodowego Stowarzyszenia Implantologicznego (International Team for Implantology, ITI). Obecnie zaangażowany jest w działalność Dentsply Implants Club, zajmuje się on organizacją szkoleń branżowych prowadzonych przez największe sławy światowej stomatologii.

Jest także członkiem American Academy of Periodontology (AAP) oraz affiliate Europejskiej Akademii Stomatologii Estetycznej.

Zrozumieć pacjenta - czy naprawdę wierzy w to, co mówi i dlaczego? Jak przekonania wpływają na nasze decyzje?

dr n. społ. Milena Marczak - psycholog
Data: 29 marca 2020 (niedziela)
Godzina: 12:00 – 14:00
Cena: 300 zł
Cena dla uczestników kongresu: 200 zł
Proponując pacjentowi plan leczenia zazwyczaj koncentrujemy się na jego ostatecznej decyzji. Duży błąd. Motywowanie do regularnych wizyt w gabinecie trzeba kształtować dużo wcześniej. To, czy pacjent zaakceptuje proponowany plan leczenia, a na wizyty będzie przychodzić systematycznie, zależy od jego przekonań, czyli sposobu myślenia o sobie i dentyście.
Dobrą wiadomością jest to, że możemy je zidentyfikować i kształtować.
Czasami zastanawiamy się, dlaczego tak ciężko dotrzeć nam do pacjenta i się z nim porozumieć. Przecież teoretycznie obydwoje chcemy tego samego – dobra pacjenta.
A wydaje się, że nagle mówimy zupełnie innymi językami.
Odpowiedź jest bardzo prosta. Pacjent wierzy w coś, co jest sprzeczne z tym, co mówimy my jako lekarze. Dodatkowo, namawiając go do pewnych rozwiązań, zaczynamy zagrażać słuszności jego światopoglądu. Nikt tego nie lubi.

Z jakimi przekonaniami pacjentów spotykamy się w gabinecie najczęściej?
– Pacjent mówi „nic mnie nie boli, więc nie byłem u dentysty kilka lat. Chyba pan/pani doktor przesadza, że wymagam tak skomplikowanego leczenia”
– Opłata za leczenie powinna zależeć od czasu wykonania usługi – słyszymy wtedy od pacjenta, „to za drogo za kilka minut leczenia” albo „jak tak długo robił, to na pewno słaby lekarz”
– Opowieści rodziców, że „dziecko nie daje sobie umyć zębów” lub „nie mają czasu na mycie zębów dziecka, ale również swoich”
– Zęby się psują w czasie ciąży
– Leczenie stomatologiczne powinno być bezpłatne
– Zębów mlecznych się nie leczy

Wymienione zachowania są wskaźnikami sposobów myślenia pacjentów o zdrowiu jamy ustnej. Wierzą oni, że jest to normalne zachowanie i nie widzą potrzeby jego zmiany. Dlatego motywując ich do regularnych wizyt w gabinecie musimy rozpoznawać przekonania błędne oraz umiejętnie wdrażać te, które zmienią ich dotychczasowy sposób myślenia o higienie jemy ustnej.
Czyli tak- co warunkuje zachowanie człowieka? Jego sposób myślenia czyli inaczej mówiąc – przekonania. Przekonania tworzą się w czasie całego życia człowieka, natomiast ważną informacją jest fakt, że można je kształtować czyli zmieniać. Ale żeby to zrobić musimy mieć świadomość, że z jakiegoś powodu są błędne. Czy zęby mleczne naprawdę są mało istotne? Czy dwulatek ma prawo odmówić ich mycia? Czy lekarz nie powinien pobierać wynagrodzenia za leczenie?
Ty i Twój pacjent zasługujecie na to, żeby rozumieć co wpływa na wasze decyzje. Niektóre można podjąć tylko raz.

Po szkoleniu będziesz wiedzieć:
– Czym są przekonania i co je kształtuje
– Kto i kiedy wpływa na kształtowanie przekonań
– Jakie są najczęstsze przekonania utrudniające proces leczenia
– Kiedy możemy zmienić przekonania pacjenta

Po szkoleniu będziesz potrafić:
– Identyfikować własne przekonania motywujące do pracy w gabinecie oraz utrudniające ją
– Rozpoznawać błędne przekonania pacjenta utrudniające proces leczenia
– Kształtować myślenie pacjenta skierowane na zachowania prozdrowotne
Magister psychologii i pedagogiki. Ukończyła studia podyplomowe z Diagnozy i terapii neuropsychologicznej na UMCS Lublin oraz studia doktoranckie. Autorka wykładów, szkoleń i narzędzi psychologicznych dla lekarzy i lekarzy dentystów. Od kilku lat przybliża problem zaburzeń psychosomatycznych na szkoleniach specjalizacyjnych dla lekarzy dentystów, konferencjach i kongresach. Prowadzone przez nią wykłady nagradzane są przez organizatorów konferencji i publiczność. Zawodowo zajmuje się problematyką psychologii okluzji, diagnozą symptomu phantom bite, wpływem stresu i osobowości na stan zdrowia oraz komunikacją lekarz-pacjent.