Program wykładów

Kongres Młodych Dentystów > Program wykładów

program wykładów sobota

13 kwietnia 2024
9:30 - 10:20

Fotografia stomatologiczna - kamień milowy w rozwoju młodego dentysty

dr n. med. Leszek Szalewski, lek. dent. Grzegorz Kociuba
Aparat fotograficzny coraz częściej jest jednym z elementów wyposażenia gabinetów stomatologicznych. Dzięki rozwojowi technologii możliwość wykonywania wyraźnych zdjęć pacjenta jest w zasięgu każdego lekarza, a na rynku dostępnych jest już wiele zestawów przygotowanych specjalnie do fotografii stomatologicznej. Dobrej jakości zdjęcia mogą wiele zmienić w pracy lekarza stomatologa i wprowadzić ją na wyższy poziom.

Fotografia stomatologiczna może być przydatna w wielu aspektach pracy lekarza dentysty. Ułatwiając rozmowę z pacjentem, pomaga wytłumaczyć plan leczenia, przedstawić etapy planowanej rehabilitacji stomatologicznej czy wskazać skutki nieprawidłowych zabiegów higienicznych. „Cyfrowy uśmiech” (Digital Smile Design – DSD) wymaga wykonania kilku powtarzalnych fotografii pacjenta, dzięki czemu możemy w łatwy sposób zaprojektować i pokazać pacjentowi na ekranie komputera, jak będzie wyglądał jego uśmiech i jak wpłynie on na estetykę twarzy po leczeniu. Ciągle rozwijająca się telemedycyna również korzysta ze zdjęć, dzięki którym konsultacje z innymi specjalistami stają się prostsze. Rzetelnie prowadzona podczas każdego etapu terapii dokumentacja fotograficzna może być przydatna w sprawach sądowych jako dowód na prawidłowe prowadzenie rehabilitacji. W dobie wielkiej popularności mediów społecznościowych zdjęcia mogą zostać wykorzystane jako wizytówka gabinetów, zastępując tradycyjną reklamę.

Jednak fotografie to także możliwość oceny własnych umiejętności praktycznych i śledzenia ich progresu w czasie.

Prelegenci zabiorą nas w podróż przez swoje doświadczenia, starając się ukazać uczestnikom zarówno radosne chwile sukcesu, jak i trudności, jakie napotykali na swojej drodze. Prezentując przykłady swojej pracy, pokażą, jak rozwijali swoje umiejętności, napotykając na przeszkody i ucząc się na błędach.
10:20 - 11:10

Wszystko, co chciałbym wiedzieć o endodoncji 10 lat temu

lek. dent. Adam Zyśk
Od pierwszej pomocy do obturacji okiem praktyka. Garść praktycznych wskazówek klinicznych.
11:40 - 12:30

Ekstrakcje trochę mniej chirurgicznie

lek. dent. Marcin Przegaliński
O tym, jak fajne są ekstrakcje i jak każdy szczegół ma znaczenie, żeby gojenie przebiegło bez powikłań.
12:30 - 13:00

Dziecko w gabinecie - czyli co, jak, kiedy i dlaczego należy zbadać i leczyć.

dr n. med. Monika Żbikowska
Dziecko w gabinecie? Houston, mamy problem.

Nie jest żadną tajemnicą, że jako młodzi lekarze dentyści często będziecie delegowani do leczenia dzieci. W trakcie wykładu opowiem Wam zatem co zrobić, żeby przenieść współpracę z najmłodszymi pacjentami na wyższy poziom. Co, jak i kiedy należy badać? Co jest normą, a co wykracza poza nią? Na te wszystkie pytania odpowiem już wkrótce.
13:00 - 14:00

Mikrochirurgia we współczesnej chirurgii stomatologicznej, implantologii i periodontologii

lek. dent. Michał Szczutkowski
14:45 - 16:00

Zacho bez wiercenia, endo bez ekstyrpacji

lek. dent. Aleksandra Łyżwińska
Nowoczesna stomatologia zachowawcza stawia na minimalną inwazyjność. Będąc młodą dentystką miałam sporą wiedzę teoretyczną w tym zakresie, tylko ciężko ją było wprowadzić do praktyki. Brzmi znajomo? Poza nowoczesnymi materiałami i instrumentarium, do skutecznego działania potrzebne są sprawdzone protokoły kliniczne. Podczas wykładu pokażę Ci jak w codziennej praktyce wygląda infiltacja próchnicy (na powierzchniach licowych ale i w II klasie). Zobaczysz jak skutecznie opracowywać ubytki bez użycia wierteł, czyli kilka słów o abrazji powietrznej. Wprowadzę Cię w świat przyżyciowego leczenia schorzeń miazgi, które dzięki nowoczesnym biomateriałom, jest metodą leczenia z wyboru w obnażeniach miazgi.
16:00 - 16:45

Z pamiętniczka młodego rezydenta. Powikłane losy powikłań stomatologicznych na SOR.

lek. dent. Karol Pajdak
„Niech Pan szybko jedzie na chirurgię szczękowo-twarzową!” – to słowa, których żaden dentysta wypowiadać w gabinecie nie chce. Życie pisze jednak różne scenariusze, a niewykluczone, że w Waszym taka kwestia padnie w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Co jednak dzieje się dalej? Jakie przypadki najczęściej zgłaszają się do szpitala wprost z gabinetu stomatologicznego? Przyjrzymy się tej kwestii z punktu widzenia osoby pracującej na co dzień na oddziale chirurgii szczękowo-twarzowej.